לטאת מסך: הדרדסים

Trees cause more pollution than automobiles do – Ronald Reagan

שלום לכולם, מועדים (וקמים שוב) לשמחה!! מקווה שהתגעגעתם. ברכת ברוכים הבאים שלוחה לכל המצטרפים הטריים לרשימת המנויים של הלטאה. אני מתנצל מראש מכל אותם מאוכזבים שלפני שבוע בדיוק לא מצאו את הלטאה בתיבת הדואר שלהם. פשוט העורך שלי החליט לצאת לחופשה לא מתוכננת, אז לא כתבתי כלום. איזה כיף להיות העורך של עצמך! בכל מקרה, אני חוזר אליכם בסערה, וכמו שאתם רואים, הפעם הלטאה נשלחת אליכם בשעה מאוחרת יחסית של יום שישי. הסיבה לכך היא שבמקום ללמוד למבחן החשוב שיש לי בשבוע הבא אני יושב פה וקורע את העיניים בנסיון לכתוב את מה שכתבתי בסופו של דבר. אז הפעם יש לכם לטאה ארוכה במיוחד, טרייה טרייה מהתנור. חמישה עמודים של שכרון חושים וכיף גדול.

החיים בגובה שלושה תפוחים
לאחר ראש השנה התחלתי את שלב התכל'ס בעבודתי הטרייה. לשם כך היה עליי ללכת לבתי הספר שתחת אחריותי, לעבור כיתה-כיתה ולהציג את עצמי ואת פר"ח שאותו אני מייצג. באותו בוקר ניצבתי מול ארון הבגדים היהודי שלי ותהיתי איזו חולצה אלבש. חיש מהר מצאתי פתרון ולבשתי טי-שירט לבנה שעליה ציור של דרדס אחד מאוד מסוים, העונה לשם רגזני. שמח וטוב לב עשיתי את דרכי לבית-הספר והתחלתי להכנס לכיתות. עם כל כניסה חזיתי בחיוכים על פניהם של התלמידים כשראו את הדרדס המתנוסס על בטני. "זה דרדס" צעקו חלקם למורה.

רגזני ביום טוב רגזני ביום טוב

"זה רגזני או קונדסון?" שאלה ילדה אחת בכיתה ב'. ואז הבנתי שלא רק אני גדלתי על הדרדסים. לא רק אני וחבריי לקבוצת השווים התחבטנו בשאלה האם דרדסבא הוא דרדס-אבא או דרדס-סבא (התשובה, דרך אגב, היא דרדס-אבא). מסתבר שגם ילדיי המאה העשרים ואחת מכירים וגדלים על אותם יצורים כחולים שגובהם כגובה שלושה תפוחים. אך האמנם יודעים הם מה עומד מולם? האמנם מכירים הם את אותו עולם דרדסי באמת? האם אנו שאהבנו אותם כל כך, האם אנו ידענו? והורינו?
אינני שואל שאלות אלו סתם ואלו מכם שמכירים אותי יודעים היטב על מה אני מדבר.
מזה שנים אני מכיר תאוריות שונות על הדרדסים ועל מהותם הפוליטית והיום אני מתכוון לשטוח זאת בפניכם. (הרי זו תפקידה של עיתונות אמיתית, לחשוף את האמת מאחורי הדברים החשובים באמת).
ובכן, למען אותם קוראים שבילדותם אולי נבצר מהם להתמכר לדרדסים (או שחלילה הם העדיפו את הקטקטים) אתחיל מתיאור של העולם המדובר. הדרדסים הם כאמור יצורים קטנים, גובהם כגובה שלושה תפוחים, מבנה גופם אנושי מלבד הזנב העגלגל המבצבץ ממכנסיהם הלבנים שיחד עם כובעם הלבן מהווים את פריט לבושם היחיד. כל הדרדסים המקוריים (ואבחנה זו תתבהר בהמשך) הם זכרים. עובדה זו מטילה צל מסתורי למדי על מקור הגעתם לעולם, ומחייבת אותי לשער שמקורם הינו קסום. לכל דרדס יש שם אחר שמייצג את תכונת האופי שמבחינה אותו מהאחרים. מספר דוגמאות הן רגזני שרוטן כל הזמן, בר-מוח החנון החכם והקרצייתי, בר כוח השרירי וגנדרני ×”… מגונדר. הם מתגוררים במעבה היער, בכפר הדרדסים, בבתים שצורתם כפטרייה. עיקר יומם עובר עליהם בליקוט מזון, בניית סכרים ושאר בטלות. בראשם עומד דרדסבא, היחיד מביניהם שבגדיו אדומים ולפניו זקן לבן. הוא גם היחיד שיודע לעסוק בכשפים ולמעשה מהווה את הסמכות האינטלקטואלית בכפר.
באותו יער ממש ישנה טירה מאיימת למראה ובה גר המכשף הרשע גרגמל. מדי יום גרגמל יוצא מחלונו וצועק בגרון ניחר "אההה… אני שונא דרדסים!!". גרגמל הוא גבר מזדקן וגלמוד שמבזבז את חייו לריק בנסיונות לאגור כסף ולתפוס את הדרדסים (כנראה כדי לאכלם). לגרגמל יש גם חתול קצת מרושע ומאוד דביל ששמו בישראל הוא חתחתול. כמובן שבסופו של דבר גרגמל לעולם נכשל.

גרגמל

ביער הדרדסים יש עוד שני שחקני משנה שמבליחים מדי פעם. האחד מהם הוא הענק פה-גדול שאוכל הכל. השנייה היא המכשפה אגתה. על השניים האלה אין הרבה מה לספר כרגע כי זה לא מעניינינו.
כאמור הבטחתי להבהיר את המשפט שלפיו "כל הדרדסים המקוריים הינם זכרים".
ובכן כולם זוכרים ודאי את דרדסית הבלונדינית שחיה בגפה סביב הזמון זכרים. מה שלא כולם זוכרים הוא שדרדסית איננה מקורית אלא פרי יצירתו של גרגמל ששלח אותה כמרגלת שתראה לו איפה כפר הדרדסים. באותו זמן שיערה היה בכלל שחור. אבל רצה הגורל וחדוות הנפש והמצברוחטוב הכללי בכפר גרמו לה לשנות את ייעודה ובעזרתו האדיבה של דרדסבא היא הפכה לדרדס אמיתי לכל דבר, ושיערה גם הפך לבלונד זוהר.
עד כאן הסטוריה. עכשיו, תאוריה.

ראשית הבה נבחן את סגנון החיים הדרדסי. לכל דרדס יש בית-פטרייה משלו. עושה רושם שאין שם כלכלה צרכנית מסודרת כלשהיא. יש טבח אחד (הדרדס זללני) שמספק את כל צרכי המזון והשתייה של אחיו הדרדסים, כאשר חומרי הגלם מסופקים על-ידי כולם ומגיעים בעיקר דרך ליקוט ביער. בכפר אין עוד ספקי שירותים של ממש. כולם עוסקים בבנייה, כולם עוסקים בסידור וכולם נהנים מהפירות. נשמע לכם מוכר? האם זהו לא מצב של "כל אחד לפי יכולתו וכל אחד לפי צרכיו"? אכן, אני גורס שכפר הדרדסים הוא דוגמא מופתית ליישוב קיבוצי מרשים. יותר מהקיבוצים המציאותיים, זוהי אוטופיה אמיתית.
אם נסתכל על הדרדסים עצמם בצורה מדוקדקת נראה שכולם נראים כמעט אותו דבר – הם שווים זה לזה. כאמור, יש רק הבדלים קלים ביניהם, שמבחינים בין ההתמחויות שלהם (כך למשל, זללני עוטה כובע של טבח, וגנדרני עוטה פרח בכובעו). כולם פועלים, כולם פרולטריון. כולם אחים, כולם חברים.
נעצור רגע ונתמקד בדרדס מסוים, הלא הוא דרדסבא. דרדסבא הוא בן 542 שנים, לא פחות ולא יותר. הסתכלו רגע בתמונתו. חשבתם פעם למה הוא מזוקן? היש פה רמיזה לדמותו המזוקנת גם היא של קארל מרקס? וגם אם לא (הרי אנשים רבים הם מזוקנים), האם ניסיתם פעם לחשוב מדוע בגדיו אינם לבנים אלא אדומים?

דמיון מעניין נוסף הוא בין בר-מוח, אותו דרדס אינטלקטואל שלפעמים כל כך מעצבן את כולם בדיבורים שלו עד שהם ממש זורקים אותו מהכפר (במיוחד עושה את ×–×” בר-כוח), לבין ליאון טרוצקי שגם הוא פחות או יותר נזרק ממולדתו בשל דיבוריו. הסתכלו בתמונות ותחשבו האם במקרה לבר-מוח יש כאלה משקפיים עגולים….

בנוסף לכל אלו אפשר לשים לב שכפר הדרדסים הוא מקום נטול-אלוהים, אתאיזם של ממש. אין דרדס-כומר או משהו בסגנון.

חברים! הסוציאליזם נשפך שם מכל פינה! על מנת לחזק טענה זו פנו נא אל השם הלועזי של הדרדסים.
באנגלית הם קרויים SMURFS, וביחיד זה SMURF. וכעת שימו לב לראשי התיבות הבאים ותגידו לי אם אני טועה:
Socialist Men Under Red Father
ובכן יקיריי, עיניכם הקוראות ודאי מספרות לכם את מה שאולי חשבתם אך לא העזתם לשאול. הדרדסים מציגים בפנינו דוגמה חיה ומרתקת של קומונה סוציאליסטית שפועלת היטב כך שאפילו חברי הנוער העובד והלומד יכולים רק להוריק (או שמא להכחיל?) מקנאה. זה מעניין שדווקא מצג שכזה הפך לפופולרי כל כך, במיוחד בעולם המערבי, באותה תקופה שבה היריבות בין הגוש הסובייטי לגוש הקפיטליסטי המערבי הייתה כל כך חזקה.

למען הסר ספק, אני לא מותח ביקורת על פיו, יוצר הדרדסים, על כך ש"העז" להחדיר לנו מסרים שכאלו במסווה של אנימציה תמימה. נהפוך הוא, אני בעד המחשבה שיש משהו קצת חכם מאחורי סדרת ילדותי. אבל מה לגבי מסרים קצת יותר בעייתיים?

קחו למשל את דרדסית. כאמור, במקור היא בכלל תוצר של גרגמל (ועוד נדבר עליו בקרוב). היא נוצרה כדי לרגל אחרי הדרדסים ולמצוא את כפרם, ואז היא תוכל להוביל לשם את גרגמל. במקור שיערה היה כהה.
כשדרדסבא הפך אותה ל"דרדסית אמיתית" אז היא שינתה שיערה לבלונד. האם אין כאן
חיזוק נוסף לסטראוטיפ של "האדם הלבן" או אפילו "הגזע הארי" (ולזה גם נגיע בקרוב)?
ואפשר כמובן לחשוב על הקשר לאידיאל היופי הנשי.
ומה לגבי תפקיד האישה בכפר? לפני הגעתה של דרדסית לא היו "נקבות" בכפר וספק אם הדרדסים בכלל הכירו את מושג המין טרם הגעתה. מבחינת שמה כבר אפשר לשים לב להבדל מהותי בין דרדסית לשאר הדרדסים. בעוד כל דרדס נקרא לפי תפקידו בכפר (בר מוח, בר כוח, זללני וכדומה) לצלע הנשית אין שם מלבד "דרדסית", דהיינו, מלבד ציון מינה. אין לה תפקיד בכפר, ובאמת את עיקר זמנה היא מעבירה בלהיות יפה. באחד מאתרי האינטרנט העוסקים בנושא גם ראיתי התייחסות לכך שלדרדסית אין שדיים. לפי כותב אותו אתר, הדבר נעוץ בכך שדרדסית נוצרה על ידי גרגמל, שלדעת אותו כותב מייצג את הקפיטליזם הדורסני. הוא יצר אותה כרכוש ולפיכך שלל ממנה סממנים נשיים מסוימים, כגון שדיים. יתרה מכך, יש בזה (לפי אותו כותב) מין שלילת הטבעיות שלה האישה ורתימתה לתצורת החברה הפטריארכלית.

לא רק נשים יכולות להפגע מהדרדסים, גם אנחנו היהודים, שאוהבים כל כך להרגיש ששונאים ומכפישים אותנו, יכולים להפגע. נחזור כעת לגרגמל. ציינתי בפסקה הקודמת את הסברה שלפיה גרגמל הוא מייצג הקפיטליזם הדורסני. הוא גר בטירה, הוא אובססיבי לגבי כסף (יש הטוענים שהוא רוצה לתפוס את הדרדסים על מנת להכין מהם זהב) והוא בסך הכל איש בודד ומרוקן. אני רוצה להרחיב את התמונה הזו. אם נסתכל על גרגמל מחדש נוכל לשים לב לדמיון בינו לבין קריקטורה אנטישמית טיפוסית. שימו לב לאף הגדול, לשיער השחור, לבגדים הבלויים. אני מאמין שאתם רואים את הדמיון.

עכשיו נעבור להסתכלות על עוזרו של גרגמל, הלא הוא החתול העונה לשם חתחתול. היודעים אתם מהו שמו המקורי של חתחתול? ובכן במקור הוא נקרא Azrael. מעניין לציין ש"עזראל" הוא אחד משמותיו של מלאך המוות.

לסיום, האמור לעיל הוא כמובן בגדר השערות, ורובן אינן מקוריות שלי. חלקן גם מופרכות לגמרי (כמו למשל ראשי התיבות שהוצעו למילה SMURF לא הגיוניות יתר על המידה שכן במקור, בצרפתית, הדרדסים בכלל נקראו Schtroumphs). אבל תחשבו מה שתחשבו, תקבלו מה שתקבלו, בסופו של דבר עדיין מדובר בסדרת הילדות האלמותית של חיי.

4 תגובות בנושא “לטאת מסך: הדרדסים

  1. במאמר כתבתי שאנשים שונים טוענים שגרגמל רוצה להפוך את הדרדסים לזהב. בן מבקש לאמת את הנושא ולציין שהוא זוכר בבירור את הפרק שבו כמה מהם נתפסים וגרגמל הרשע מכין את המכונה שתהפוך אותם לזהב. כמובן שדרדסבא הציל אותם. ובכן, תודה לבן.

  2. שנית כל תגובתה המהפכנית של הקוראת יעל ש. הנושא הפעם הוא פירוש השם "דרדסבא". כזכור ישנה השאלה האם מדובר ב"דרדס אבא" או "דרדס סבא". אני טענתי שהתשובה היא דרדס אבא, בהסתמך על השמות בשפות אחרות (כגון באבא-סנפור או פאפא-סמרף), וזה נכון שהוא באמת אמור להיות דרדס אבא. זה גם משתלב עם התפיסה הסוציאליסטית של כפר הדרדסים. אבל יעל מציינת שבגרסה העברית הכוונה היא דווקא לסבא, במובן של "זקן השבט". הסיבה לכך היא כפולה. ראשית כל אנחנו הישראלים חייבים להתחכם. שנית כל, האישה שהכינה את הסדרה לשידור בארץ ונתנה את השמות העבריים לדרדסים הייתה ערה לפרשנות האנטישמית הנודפת מהסדרה, וכדי להבדיל אותה מהגויים החליטה שדרדסבא יהיה סבא. בעקבות התערבות נושנה יעל גם הלכה ובדקה את הנושא עם אותה אישה (שאת שמה אינני זוכר כרגע), כך שהמקור מהימן.

  3. ועכשיו לשאלה שתזרוק מצנפת משומנת למדורה: ומה עם הדרדס הצהוב? זה שלא הופיע בגרסה ששודרה בישראל? (הוא נראה כמעט זהה לדרדס באדום, רק שהוא בצהוב). עד כמה שידוע לי, הוא דרדס-סבא, בעוד שהאדום המוכר הוא דרדס-אבא.
    מתוך האתר הרשמי של הדרדסים באנגלית (הפניה מוויקיפדיה) http://www.smurf.com/
    GRANDPA SMURF

    Back in the village after a five hundred-year leave, Grandpa Smurf is the oldest of all Smurfs. He has not taken Papa’s leading role but his energy and enthusiasm are impressive. Besides wearing a bright yellow cap and pants, Grandpa always wears pince-nez glasses. He’s an avid storyteller and loves to show off some of the souvenirs he has collected during his travels.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.