סופרי ישראל, הישמרו לנפשותיכם!

בשבוע הבא יחלו אירועי שבוע הספר שבאורח פלא, כמו שרק אצלנו אפשר, יימשכו עשרה ימים. תמיד חיבבתי את שבוע הספר, עוד מהימים התמימים שבהם הוא עוד לא היה הפקה גרנדיוזית שקמה על חורבותיו של פסטיבל "טעם העיר" בגני התערוכה, עם המון אבטחה ודוכני מזון, אלא משהו סולידי יותר, בכיכר רבין. אני זוכר שאבי היה לוקח איתי מדי שנה והיינו משוטטים בין דוכני הספרים, ותמיד מגיעים לדוכן שבו ישב יגאל מוסינזון ז"ל וחתם על ספרים של חסמב"ה (הוצאת "שלגי" אם אני זוכר נכון).
גם השנה אני אלך לשבוע הספר ואשוטט בין הדוכנים, רק שזה ייקח הרבה יותר זמן. גם השנה אני אקנה כמה וכמה ספרים, בטח במבצע של "קנה 2 והשלישי חינם" או "שלם על דפים בשמונים שקלים והכריכה עלינו". גם השנה אני לא אקרא את הספרים האלו לפחות עד לשבוע הספר הבא.
גם השנה אני אתהה מתי אני אהיה בצד השני של הדוכן כאשר קורא זגוג-עיניים יבקש ממני בענווה לחתום על ספרו, או כאשר קוראת זהובת-תכשיטיים תכתיב לי את ההקדשה שתהיה הכי מיוחדת בשבילה, כי היא "הקוראת מספר אחת שלי".
אבל השאלה הגדולה היא האם גם השנה יתרחש מה שקרה בשנה שעברה, ועניינו נוגע לכותרת הקטע הזה. ומקרה שהיה כך היה:
בעודי משוטט בשבוע הספר דאשתקד, ורגליי כבר כושלות וגרוני כבר ניחר וארנקי כבר מתחנן שאפסיק לסדום בו, וכל כולי (וחבריי עמי) מכוון אל היציאה, לפתע נשמעה בכריזה הקריאה "המשוררת דליה רביקוביץ' חותמת עכשיו על ספר סיפוריה הקצרים החדש 'באה והלכה' בדוכן של הוצאת 'מודן'". ובמקרה גם הייתי אני (וחבריי עמי) ליד אותו דוכן. ובמקרה ראיתי שמחיר הספר זול וארנקי ודאי לא יתלונן. ולאחר עלעול בספר ראיתי כי טוב ורכשתיהוא. המוכרת האדיבה שאלה אם אני מעוניין שהסופרת תחתום על הספר ואמרתי שכמובן (ובאיזשהוא מקום התרגשתי כמעט כמו ילדה בת 14 שהולכת באותו רחוב עם יודה לוי השולת!1) וציפיתי שעוד מעט תבוא דליה רביקוביץ' ותשאל לשמי ותחתום בחיוך על הספר, ואולי אף תשמע שגם אני כותב. אך לא, המוכרת שאלה לשמי וחזרה חיש מהר עם הספר החתום בידה של רביקוביץ' בזו הלשון: "לערן בברכה מדליה רביקוביץ יוני 2005".
נו שוין, אמרתי לעצמי והלכתי הביתה.
כחודשיים לאחר מכן נפטרה דליה רביקוביץ'.

ובכן, סופרי ישראל, בעוד שבוע יחלו אירועי שבוע הספר. וגם אני אהיה שם. ועצה אחת לי אליכם, הישמרו לנפשותיכם מפניי, שלא תחתמו בטעות את שמכם בספר המתים.

(נכתב שבוע לפני שהתחיל שבוע הספר שמסתיים היום)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.