הדים מן האמבט – נובמבר 2007 – חמוד כמו דובון על הרואין

אני מתחיל לא לאהוב את זה שאני נוטה לפרסם את האוספים האלו באמצע החודש. זה קצת מאבד מהעוקץ. אני גם לא מרוצה מזה שבין האוסף הקודם לזה הנוכחי התפרסם רק פוסט אחד באתר. זה סימפטום של העומס שמביאה איתה שנת הלימודים, שהרי אינני באמת בשביתה.
מצד שני אני מאוד מרוצה מהאוסף ×”×–×” ובכלל מהחודש האחרון שהתחיל, כמו האוסף ×”×–×”, בצלילים מינוריים, שקטים ומהורהרים והתפתח לצלילים מתוקים, מרגשים ואף שמחים. (אגב, אני בהחלט מדבר על הצלילים של האוסף, ופחות על הליריקה – מי שיחפש את המילים יבין)

להאזנה, כרגיל, כדאי ללחוץ על ה-Play
[audio:http://bathlizard.com/music/nov%2007.mp3]

ולהורדה, כדאי ללחוץ כאן

דיסקליימר
כרגיל, השירים מובאים פה להאזנה והנאה שלכם ואני ממליץ בחום לא להיות חרא של אנשים ולקנות את המוזיקה שעושה לכם את זה. אם אקבל פניה להסיר את אחד השירים אכבד אותה (וארגיש חשוב!)

רשימת השירים

Noa Babayof

1. נועה בביוף – Marching Band
כשנועה בביוף נולדה ירדה בת קול מהשמיים והתנחלה במיתרי הקול שלה. אין דרך אחרת להסביר את הקול האלוהי שבוקע ממנה. ×–×” קול נשי, רך ועמוק שגדל עליך וגם אם לעתים צריך להתרגל אליו (אולי ×›×™ יש בו משהו שמהמם אותך) – הוא סוחף וחודר למקומות ×”×›×™ עמוקים שלך. הפעם הראשונה ששמעתי אותה היתה כשהתארחה באלבומו המצוין של דויד פרץ "הייקו בלוז" ושרה איתו את "עוד שיר אחד וזהו". הפעם אני מגיש לכם את הסינגל הראשון מאלבום הבכורה שלה "From a window to a wall" שיצא ממש עכשיו. אלבום באנגלית, שונה מאוד ממה שהיא מציעה בהייקו בלוז ולדעתי יפה הרבה יותר. ×–×” אלבום קסום מאוד שעושה שעות נוספות ארוכות בשבוע האחרון אצלי באוזן וקצרה כאן היריעה מלדבר אודותיו. רק להאזין לצלילי הפתיחה האלמותיים של השיר ×”×–×” ולהנמס בשקט.
המייספייס של נועה | לרכישת האלבום במוזיקנטו | הטריילר לאלבום

Espers

2. Espers – Byss & Abyss
מה שלא כתבתי קודם על נועה בביוף הוא שהאלבום שלה הוקלט אצל גרג וויקס מההרכב "אספרס". עכשיו, אל תצפו ממני לכתוב משהו חכם על אספרס כי אני באמת לא מכיר אותם. השיר היחיד שאני מכיר שלהם הוא זה ששמתי כאן ואני מכיר אותו בכלל בזכות האוסף "The Golden Apples of the Sun" שערך פעם דבנדרה בנהארט. אבל זה שיר באמת באמת יפה ושווה לדעתי להגביר אותו, לעצום עיניים ולצלוח את הדקות הארוכות שלו.
המייספייס של אספרס | לרכישת האלבום "אספרס" במוזיקנטו

3. מעיין הירשביין – רב תודות לי
מעיין הירשביין היא יוצרת ופסנתרנית שבשנתיים האחרונות הופיעה כחצי מההרכב "קרבות ראווה" עם עינב ג'קסון כהן. יחד הן יצרו מופע משותף המבוסס על חומרים מקוריים של כל אחת מהן ושל שתיהן יחד. בפסטיבל הפסנתר האחרון ראיתי את המופע והתאהבתי. מפה לשם הלכתי לחפש את השירים של שתיהן וגיליתי יוצרות מוכשרות מאוד. בחרתי לשים את השיר הזה של מעיין הירשביין דווקא בגלל השונות שבו. בעוד רוב העיבודים נשענים רק על פסנתר והקול היפהפה שלה, הפעם מדובר בעיבוד עשיר ולהקתי יותר. שווה להאזין וללכת לבקר בעמוד שלה בבמה חדשה, יש שם עוד פנינים.

לעמוד של מעיין בבמה חדשה
| למייספייס של קרבות ראווה


4. עמיר לב – פעם בחיים
אני בטח לא צריך להציג את עמיר לב. הבוקר הישראלי המזמר (או המדבר על רקע מוזיקה, תלוי את מי שואלים). אחד האנשים עם הקולות המחוספסים העמוקים האלה שגורמים לי מיד לחשוב על טבק, השד יודע למה. המוזיקה שלו לא תמיד קלה להאזנה אך האלבום "פעם בחיים" הוא באמת אלבום משובח. אלבום שפעם בכמה חודשים אני אוהב לחזור אליו, במיוחד כשאני לבד ולילה ואני במקרה נוהג, ולהקשיב לרכות הקשה שלו. שיר הנושא ממנו הוא אחד היפים באלבום ומציג את כשרון הכתיבה של לב בצורה יפה. במיוחד עם השורה ההו-כה-קולנועית מהפזמון "את ראית את הבית, אני את הכביש" (תחשבו על זה בהקשר של כל השיר ותבינו). שווה להקשיב לו ולהזכר איזה שיר יפה זה היה לפני שאפרת גוש שחטה אותו.

לרכישת האלבום במוזיקנטו

יוסי בנאי

5. יוסי בנאי – הקברן
לפני עשר שנים הוציא יוסי בנאי ז"ל אלבום שבו ביצע משיריו של ז'ורז' ברסאנס בתרגום לעברית, בעיבודים של אלי מגן. השיר הזה לקוח מאותו אלבום. זהו שיר מתוק-מריר, כמו ששוקולד צריך להיות, על חייו של הקברן עם עבודתו. עוד שירים יפים יש באלבום הזה כמו "הגורילה" הקלאסי, "כמו בובה" המשעשע ו"לא אבקש את ידך" שהוא בעיני אחד משירי האהבה הכי טובים שיש.

לרכישת האלבום במוזיקנטו | וידאו של יוסי בנאי הצעיר מבצע את "לא אבקש את ידך" ובו הוא דומה באופן מפתיע לבני משפחת בנאי הצעירים

Hello Saferide

6. Hello Saferide – Get Sick Soon
כבר בשיר הקודם האוסף קיבל קצב וגוון שונים ועליזים יותר וזה ממשיך עם השיר ההו-כה-מתוק הזה של Hello Saferide, הלא היא בעצם אניקה נורלין. מדובר בבחורה שבדית שעסקה בכלל בעיתונות מוזיקה עד שיום אחד החליטה לפרסם שיר באינטרנט בשביל הכיף. מפה לשם היא זכתה להצלחה ובשנת 2005 הוציאה את אלבום הבכורה שנקרא Introducing: Hello Saferide.
השיר הזה הוא שיר אהבה חמוד להפליא, במיוחד בהתחשב בכותרת המעניינת שלו. ויש קליפ ביתי חמוד לשיר היפה הזה.

אתר הבית של הלו סייפרייד | המייספייס שלה | לרכישת האלבום במחיר מופקע באמאזון

יוני רכטר

7. יוני רכטר – הרצינות היא ממני והלאה
החודש, לפני שנה, נפטר הכותב עלי מוהר. לכבודו שמתי את השיר הזה שהוא כתב כמובן והלחין יוני רכטר, שגם מבצע. מאלבום ההופעה של רכטר, "העיקר זה הרומנטיקה".

לרכישת האלבום במוזיקנטו | פוסט הפרידה שלי ממוהר מאשתקד

The Decemberists - The Crane Wife

8. The Decemberists – Yankee Bayonet (I will be home then)
×–×” לא פעם מדהים אותי מחדש איך שיש לי נטייה לגלות דברים מאוחר נורא. קחו למשל את הלהקה הזו, הדצמבריסטס. שמעתי את השם שלהם הרבה מאוד בשנה וקצת האחרונה. אפילו הורדתי אלבומים שלהם להאזנה והשירים שלהם זרמו רנדומלית דרך האייפוד מדי פעם – אבל מעולם לא ממש הקשבתי. וחבל. ואז משום מה לפני חודש וקצת השיר ×”×–×” קפץ לי לראש והאזנתי לו שוב והפעם חיפשתי את המילים באינטרנט והתאהבתי. ואז, בשבת מאוד מיוחדת, נסעתי לבית של גיאחה בצפון ובדרך, באוטו של עידית, שמענו את האלבום ממנו לקוח השיר, "The Crane Wife", והפעם גם התבוננתי בחוברת המילים היפהפייה והבנתי שבעצם אני מפספס פה משהו טוב. לא קשה להבין שמאז חרשתי את האלבום ×”×–×” המון וגם למדתי לנגן לא מעט מהשירים שבו, מה שרק מוסיף לכיף.
אז נכון שגיליתי את האלבום ×”×–×”, ואת הלהקה הזו, מאוחר – אבל ×–×” בהחלט מקרה קלאסי של "מוטב מאוחר מאשר לעולם לא" ×›×™ באמת מדובר בלהקה מצוינת וייחודית.
אתר הבית המאוד יפה של הלהקה | המייספייס של הלהקה |
לרכישת האלבום במוזיקנטו

איטליז

9. איטליז – Big Fish
איטליז היא סוג של סופר-גרופ מקומי. להקה שמורכבת מאנשים כמו עמית ארז, גיא בן שטרית, עמרי הנגבי ועוד ופועלת מזה כמה שנים וביססה לעצמה קהל די אדוק. עכשיו, סוף סוף, הם הוציאו את אלבום הבכורה שלהם, Violently Delicate שהוא מפגין מרשים של יכולות × ×’×™× ×” ונתינה-בראש. קשה לי להגדיר את הסגנון שלהם ×›×™ הוא מורכב ומגוון מאוד. פשוט צריך להקשיב להם – ×–×” שווה.

המייספייס של איטליז | לרכישת האלבום במוזיקנטו | לצפייה בקליפ היפהפה של Attractive

Super Furry Animals - Hey Venus

10/ Super Furry Animals – Carbon Dating
כן, גם את הסופר פרי אנימלז גיליתי מאוחר. למעשה, עוד לא באמת גיליתי אותם, רק את האלבום האחרון שהוציאו לפני כחודשיים, Hey Venus – ממנו לקוח הקטע ×”×–×” שהזכיר לי יותר מהכל חבורה גברים מקסיקנים, מבוסמים, משופמים, ושמחים. השד יודע למה.

לאתר הבית של הלהקה | למייספייס של הלהקה | לרכישת האלבום במוזיקנטו

שולי רנד

11. שולי רנד – אייכה
שולי רנד מוכר בתור שחקן מסרטים כמו "החיים על פי אגפא" או "האושפיזין" (שאותו גם כתב). הוא גם מוכר בתור ההוא שחזר בתשובה. בימים אלו הוא עובד על אלבום בכורה וממנו אפשר לשמוע כבר את "אייכה". עכשיו ×”×’×™×¢ הזמן שלי לשתוק ושלכם להאזין, לא לשמוע – להאזין, לשיר ×”×–×”. השיר הכל כך אישי ×”×–×”, כל כך ענוג ×”×–×”, לקול הגברי השבור ×”×–×”. רק להאזין ליצירה המדהימה הזו, הפשוטה כל כך לכאורה והמרגשת עד לכדי דמעות.

2 תגובות בנושא “הדים מן האמבט – נובמבר 2007 – חמוד כמו דובון על הרואין

  1. כתבת יפה. מצחיק שרוב השירים פה עברו גם לי לאחרונה באוזניים וזה ×”×™×” סיכום נאה שלהם. ותודה על הלו סייפרייד 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.