הדים מן האמבט – אוקטובר 2007 – גשם בעיתון

איכשהו יוצא שבחודשים האחרונים האוספים החודשיים שלי יוצאים באמצע החודש כמעט ולא בתחילתו. מצטער. הנטייה שלי לדחיינות גורמת לכך שיום לפני סוף החודש אני נזכר שעוד לא התחלתי לערוך את האוסף ואז הכל נדחה בכמה ימים ואז יש את כתיבת הפוסט (שזה תהליך ארוך יותר ממה שנדמה לכם) ואיכשהו עובר שבוע וחצי עד שאתם מקבלים את האוסף… אני מקווה מאוד שאתם חיים עם ×–×” בשלום.

בכל מקרה, אוקטובר הסתיים לו ומגיע לכם לקבל אוסף חדש. האמת היא שבלי לשים לב כבר עברה כמעט שנה מאז האוסף הראשון. אולי בחודש הבא אעשה אוסף מיוחד לכבוד זה? אחשוב על זה. בכל מקרה, בדצמבר האוסף יהיה כמובן מוקדש לסיכום השנה המוזיקלית שלי.

כזכור לותיקים, המטרה של האוספים הוצהרה ×›"לחשוף בפניכם את התהליך האינסופי של הגילוי המוזיקלי שאני עובר ולאפשר לכם, אם תחפצו בכך כמובן, להיות חלק מזה". מה שאומר שבכל חודש האוסף אמור לייצג את המוזיקה ששלטה בפס הקול של ×—×™×™. ההגדרה הזו הייתה לי לרועץ כשבאתי לערוך את האוסף הנוכחי. הסיבה לכך היא שהחודש שמעתי פחות או יותר בדיוק את אותה המוזיקה ששמעתי בחודש הקודם ותועדה להפליא באוסף של ספטמבר. למה? ×›×›×” – מה אכפת לכם. הנקודה היא שלא ×”×™×” טעם לתת לכם את אותו אוסף פעמיים.
אז מה עושים?

אוסף קונספט!
והקונספט הוא… גשם!
כן, נו מה לעשות שכבר אוטוטו אמצע נובמבר ובקושי ראינו טיפת גשם עלובה אחת? כל מזג האוויר השתגע ואני מתגעגע לריח של גשם. אז האוסף הפעם נע כולו סביב הנושא של גשם. בדרך כלל דרך כותרות השירים, אך לא רק.
אז לכו להכין לכם כוס של שוקו חם, תדליקו נר או שניים, תסגרו חלונות ותדמיינו שיש רעש של גשם בחלון. הגבירו את הווליום והכנסו מתחת לשמיכה. רצוי עם מישהו/י בהתאם להעדפותיכם.

תהנו.

להאזנה לחצו על כפתור ה-Play

[audio:http://www.bathlizard.com/music/oct07.mp3]

להורדה לחצו כאן

דיסקליימר
כרגיל, השירים מובאים פה להאזנה והנאה שלכם ואני ממליץ בחום לא להיות חרא של אנשים ולקנות את המוזיקה שעושה לכם את זה. אם אקבל פניה להסיר את אחד השירים אכבד אותה (וארגיש חשוב!)
רשימת השירים
1. סיגור רוס – Samskeyti

סיגור רוס - Heim

לכאורה בשיר הראשון אין שום אזכור למילה גשם. אבל כשמקשיבים לו אפשר להרגיש את הגשם. זהו הקטע האהוב עלי מהאלבום העונה לשם הבלתי אפשרי ( ) של הלהקה האיסלנדית Sigur Ros (שאגב, צריך לבטא Siur Ros). הלהקה מוציאה עכשיו DVD שמתעד מסע הופעות שערכה באיסלנד ומלווה אותו אלבום כפול העונה לשם Hvarf/Heim. הקטע כאן, שפותח את האוסף, מגיע מהאלבום הזה של גרסאות אקוסטיות מקסימות.
קשה למצוא מילים כדי לתאר את הקטע האינסטרומנטלי ×”×–×” שמתחיל בשקט שלתוכו מטפטפים צלילי הפסנתר כטיפות של גשם שבאות בהתחלה לבד, טיפה טיפה פה ושם, ואחת נוחתת לך על האף ואתה תוהה לעצמך, "האם מתחיל לרדת גשם?" ואז עוד טיפה ועוד טיפה ולפני שאתה מספיק לחשוב את נשטף בטיפות-טיפות של צלילי פסנתר מתוקים ששוטפים אותך כגשם מזכך, כן – מזכך זו המילה ×”×›×™ טובה לתיאור הקטע ×”×–×”. כמו לעמוד באמצע הרחוב הגשום, מסביבך האנשים בורחים למצוא מחסה ולא מבינים למה אתה פשוט עומד שם, מרים ראשך אל השמיים ופורס ידיך לצדדים, נותן לגשם לשטוף אותך, ועיניך רטובות מגשם ומדמעות של צחוק ועצב.
לאתר הבית של הלהקה | למייספייס של הלהקה | לרכישת האלבום במוזיקנטו | להורדה מ-7digital

2. סקאוט ניבלט – Wet Road

Scout Niblett - Sweet Heart Fever

Scout Niblett הוא שם הבמה של אמה לואיז ניבלט, סינגר-סונגרייטרית בריטית שאני בקושי מכיר. את השיר הזה אני מכיר מאוסף שנקרא The Golden Apples of the Sun שנערך על ידי דבנדרה בנהארט. זהו שיר מינימליסטי מאוד, המציג בעיקר את קולה היפהפה של ניבלט. שיר חורפי מאוד, מתאים לאותם ימים שבהם הגשם נופל על החלון והכבישים רטובים.

אתר בית | מייספייס | לרכישת האלבום בדג'נגוס

3. שילה פרבר – גשם

שילה פרבר - גשם

שילה פרבר פרצה לתודעה שלי ובכלל בתחילת 2003 כשהוציאה את אלבום הבכורה שלה, "תתנהגי יפה!". עד אז היא עסקה בכתיבה ובעיקר בקולנוע. אני כבר לא זוכר איך הגעתי אל האלבום ×”×–×” בזמנו אבל הוא אחד הראשונים שקניתי בתקופת ×”"רנסנס המוזיקלי" שלי ונורא נורא אהבתי אותו. פרבר הציגה בו קול ייחודי לאותה תקופה, רוק נשי שיודע להיות חזק מאוד ורך מאוד כשצריך. מתוכו שלפתי את השיר ×”×–×”, "גשם" על פתיחת הגיטרה היפה שלו והשקט שנבנה לאט לתוך סערה. שיר יפה, שמעלה לי דימוי של זוג היושב בבית קפה ומישהי מהצד הצופה בהם… מזכיר לי אותי…
זה אלבום בכורה מוצלח מאוד באוזניי. ההפקה של רם אוריון מתיישבת היטב עם הלחנים והטקסטים של פרבר ומציגה פוטנציאל מוצלח. שלוש שנים אחר כך הוציאה פרבר את "מתוק בשחור" שזכה לביקורות צוננות משהו ואני טרם שמעתיו. גם לשם עוד אגיע.
לרכישת האלבום במוזיקנטו | ביקורת על האלבום בשרת העיוור

4. להקת פיקוד צפון – גשם אחרון

יאיר רוזנבלום

איזה שיר חזק… ורדה גורן ולהקת פיקוד צפון מבצעים את השיר ×”×–×” (שבמקור שר חנן יובל) שיש לו מילים עוצמתיות ואובדניות משהו…
השיר זכה למספר ביצועים נוספים חדשים יותר שהמוכר מכולם הוא כנראה זה של עברי לידר שהוא לא רע כשלעצמו, אך זה של להקת פיקוד צפון הרבה יותר טוב. משהו בקולה הצלול של ורדה גורן עם הליווי הפשוט של הפסנתר נותן את המשקל למילים ולא מחביא אותן, כמו שקצת קורה אצל עברי לידר.
לרכישת אוסף של יאיר רוזנבלום, בו מופיע השיר, במוזיקנטו

5. Soulsavers – Kingdom of Rain

Soulsavers

אחח… איזה אלבום משובח. כמו יין פורט כבד הוא נבנה עליך לאט לאט. העושר שלו בלתי פוסק והוא מלווה אותך הרבה אחרי ההאזנה. הרשו לי לצטט אדם שאת דעתו המוזיקלית אני מעריך מאוד, הלא הוא גיא ×—×’'×’': "האלבום ×”×–×” הוא גן עדן מוזיקלי של גוספל, רוק ואלקטרוניקה מלאת נשמה, שבנוי מלהבות הגיהינום האנושי" (מהביקורת שלו בוויינט). פשוט תקראו את מה שהוא כתב על האלבום – ×–×” יותר טוב מכל המילים שאני יכול להביא בעצמי לכאן.

Before I go, I'll hang in a cross on nails
I hung on for you in there
And every kingdom of rain comes fallin' down
Cause I loved you so long
Cause I loved you so long

אתר הבית של הסולסייברז | מייספייס | לרכישת האלבום במוזיקנטו

6. אסף אמדורסקי – גשם כבד

אסף אמדורסקי - מנועים שקטים

מעניין ומצחיק איך שירים מסוימים נתקעים בראש ובלב כמקושרים לאירועים מסוימים ותקופות מסוימות. השיר הזה של אסף אמדורסקי, מאלבומו "מנועים שקטים", ליווה אותי תקופה מסוימת אחרי שבחורה מסוימת נפרדה ממני. זה היה מזמן, יחסית, ועדיין השיר הזה מזכיר לי אותה ואת התקופה ההיא. ברגע שהוא מתחיל אני מיד נזרק אחורה ורואה ממש את הרגע שבו שמעתי אותו לראשונה אחרי הפרידה ההיא ופתאום הכל נפל למקום. ישבתי באוטובוס, הראש מונח על הזכוכית, ובכלל היה אוגוסט. אבל בתוכי הרגשתי גשום.
אתר הבית של אסף אמדורסקי | מייספייס | לרכישת האלבום במוזיקנטו

7. Violent Femmes – I hear the rain

Violent Femmes


הויולנט פמס
התארחו כבר באתר הזה בעבר עם האלבום הזה, Hallowed Ground, באוספי "הדים מן האמבט". זה פשוט אלבום מצוין שכיף לי נורא לחזור אליו עוד ועוד ועוד פעם בכמה חודשים. הפעם שיר קצר וקצבי עם מנטרה שחוזרת שוב ושוב (כי זה מה שמנטרות עושות). I hear the rain I hear the rain I hear the rain, gotta kill the pain.
השיר ×”×–×” נמצא כאן במיקום ×”×–×” באוסף לא רק בגלל הקשר שלו לגשם, אלא כדי לפתוח חלק קצת יותר קצבי ופחות אובדני…

אתר הבית של הויולנט פמס | מייספייס | לרכישת האלבום בדג'נגוס | על האלבום בשרת העיוור

8. Creedance Clearwater Revival – Have you ever seen the rain

Creedance Clearwater Revival - Pendulum

אוף איזה שם ארוך יש ללהקה הזו. ברשותכם, אתייחס אליהם כ-CCR. להקה שפעלה בשנות השישים והשבעים בארצות הברית ואין לי שום דבר חכם לומר עליה כי אני בור בכל הנוגע להם. פשוט נתקלתי בשיר הזה במסגרת החיפושים לשירי גשם ואהבתי את הצליל שלו.
השיר מופיע באלבומם פנדולום.

אתר הבית של הלהקה | על הלהקה בוויקיפדיה | לרכישת האלבום בדג'נגוס

9. בליינד מלון – No Rain

Blind Melon

וואלה, בכלל לא ידעתי שהשיר הזה הוא של בליינד מלון. שמעתי אותו בטח אלף פעם כבר ברדיו ולא היה לי מושג.
בליינד מלון התארחו כבר פעם באוסף המספרים של "הדים מן האמבט". מסתבר שזו להקה ממש חביבה, אולי אני צריך לשמוע עוד ממנה.
השיר הזה חי ובועט באלבום הבכורה של הלהקה, שקרוי על שמה.

אתר הבית של הלהקה | מייספייס | לרכישת האלבום במוזיקנטו | מתכון לסביצ'ה סלמון במלון (עיוור)

10. גידי גוב – חורף

גידי גוב - תנו לגדול בשקט

נו, מי לא מכיר את השיר החמוד הזה של גידי גוב. "חורף, השמש נעלמת בחורף, הגשם מטפטף על העורף, חורף וקררררררררר!". היישר מפסטיבל שירי הילדים (הרבה לפני שהוט השתלטו על הפסטיגל והפכו אותו למפלצת ממוסחרת אופיינית לתקופה). שיר ילדים חמוד וכיפי, כמו ששיר ילדים צריך להיות. את השיר אפשר להשיג גם באוסף שירי הילדים של גידי גוב, "תנו לגדול בשקט".

לרכישת האלבום במוזיקנטו

11. דני ליטני – גשם כבד עומד ליפול

דני ליטני

היו לי הרבה התלבטויות לגבי השיר ×”×–×”. הצעירים שבינינו מכירים אולי יותר את הגרסה של אביב גפן לשיר ×”×–×” שהוא במקור של בוב דילן. אבל את הביצוע העברי, בתרגומו של יהונתן גפן, ביצע קודם כל דני ליטני במסגרת המופע המשותף שלו עם יהונתן גפן, שתועד באלבום "בינתיים ×–×” הכל". ההתלבטות היתה סביב השאלה איזו גרסה להכניס לאוסף. לא, לא הייתה לי התלבטות בין אביב גפן לבין דני ליטני. כבודו של גפן במקומו מונח, אך השיר ×”×–×” תפור על ליטני והוא עושה את ×–×” פשוט הרבה יותר טוב וטבעי. התלבטתי בין הקאבר של ליטני לבין המקור של דילן. בסופו של הדבר האהבה לשפה העברית הכריעה. חוץ מזה, כפי שמציין דויד פרץ בפוסט ×”×–×” – החודשים הקרובים הולכים להיות מלאים בדילן מכל עבר (סרט, אלבום אוסף ועוד ועוד). אז קחו את הגרסה הישראלית. התרווחו לאחור בכיסא, עצמו עיניים ותנו לדני ליטני לקחת אתכם שלושים שנה אחורה לתקופה שבה למילים ×”×™×” הרבה יותר משקל.
לרכישת האלבום "בינתיים זה הכל" במוזיקנטו

12. רותי נבון – גשם בעיתו

רותי נבון

את רותי נבון אני מקווה שאני לא צריך להציג. מהכוכבות הגדולות שצמחו פה בשנות ×”-70 עם רפרטואר של שירי נשמה ופופ ×›"יום יבוא" (מהמחזמר "אל תקרא לי שחור"), "בין האצבעות", "חשמל זורם בכפות ידיך" וכמובן הדואט הבלתי נשכח עם צביקה פיק – "הרקדן האוטומטי". שלא לדבר על היופי המטמטם שלה. היו לה כל הנתונים להפוך לסטארית מקומית. וזה אכן קרה. אבל אחר כך היא ניסתה לעשות את ×–×” בחו"ל עם פחות הצלחה וחזרה בתשובה. לפני מספר שנים, עם זאת, היא חזרה לארץ ואל הבמות לפני מספר שנים כשהעלתה מופע בפסטיבל ×”×’'אז באילת וכמובן כשנתנה הופעה בלתי נשכחת (באמת! ראיתי) בתור אם המנזר במחזמר "צלילי המוזיקה". והדת? היא כנראה ירדה קצת מהעניין, אבל לא ממש מדברת על ×–×”.
"גשם בעיתו" הוא שיר מצוין שלה. יש לו פתיחת גיטרה כיפית וקלאסית אבל הכי מוצלח בו הוא הקול של נבון שמתחיל ברכות מלטפת ועולה בפזמון לעוצמה משכנעת.

לרכישת האלבום במוזיקנטו

13. ×’'ין קלי – Singing in the Rain

Singing in the Rain

דו-די-לו-דו דו-די-דודי-דו-דודי-דודי דו-די-לו-דו דו-די-לו-די-דו-דודי-דו-דו…

שיר הגשם ×”×›×™ אהוב עלי. חברים מסוימים שלי יעידו על ימים גשומים בהם הייתי הולך, או שמא יש לומר מרקד, ברחוב כשיורד מבול ושר את השיר ×”×–×”. אין מה לומר – ×–×” פשוט שיר הגשם ×”×›×™ כיפי שיש בעולם. וזה משעשע ×›×™ אני הכרתי אותו ממש דווקא בזכות הסרט הענק "תפוז מכני" (לא, לא קוראים לו "התפוז המכני"!! קוראים לו "תפוז מכני") שם הוא נכנס בקונוטציה שונה לגמרי מזו של הסרט בו הופיע לראשונה – שהוא, כמובן, Singing in the Rain, בכיכובו של ×’'ין קלי. הגרסה כאן היא גרסת המקור מהסרט.
וכמובן שאני לא יכול להתאפק וחייב לשים את הקטע הכל כך קלאסי ×”×–×” בו ×’'ין קלי מפזז ברחוב הגשום ושר את השיר… עזבו אתכם מ"רוקדים עם כוכבים". פשוט תסתכלו עליו רוקד.

שיר אשיר בגשם: לרכישת פס-הקול באמאזון | לרכישת הסרט באמאזון
תפוז מכני: לרכישת פס-הקול באמאזון | לרכישת הסרט באמאזון

טוב, לא התאפקתי. הנה לכם הקטע מ"תפוז מכני" בו אלכס עושה שימוש לרעה בשיר הזה.

14. מאיר בנאי – גשם

מאיר בנאי - גשם

אני לא יכול לחשוב על אקורד סיום מוחץ יותר למיקסטייפ גשם שיהיה מוצלח יותר מהשיר ×”×–×” של מאיר בנאי. בעיבוד פשוט ונוקב, בקולו החזק שצועק את הפזמון ונשבר לעתים… גם פה היתה לי התלבטות לגבי איזו גרסה לשים. הלהקה מלכת הפלקט הקליטה לאחרונה קאבר די מוצלח לשיר ×”×–×” וחשבתי לשים אותו בשם הקדמה. אבל אז הקשבתי שוב למקור. מה אומר ומה אגיד? עשרים שנה אחרי שהוא יצא הוא עדיין מרטיט את הלב שלי. לא צריך יותר מזה.

לרכישת האלבום במוזיקנטו | למייספייס של מלכת הפלקט שם ניתן להאזין לקאבר

תם ונשלם עוד אוסף של "הדים מן האמבט". סחטיין לכל מי שקרא עד לכאן – אני מעריך אתכם.

ועכשיו… ספרו לי בתגובות מה חשבתם ואיזה שירי גשם חסרים לכם…

10 תגובות בנושא “הדים מן האמבט – אוקטובר 2007 – גשם בעיתון

 1. This might be my favorite so far… so much that I finally caved in and downloaded some software that knows how to deal with RAR files 🙂 (I know, it is pathetic that I did not do this yet, but I am really lazy when it comes to downloading/installing/learning about new softwares — Windows managed to eternally scare me of viruses, and I tend to forget that life is now much easier when I have a Mac).

  Thanks for the collection! I love it, and promise to listen to it in the rain in Princeton (looks like that will be.. tomorrow)

   –Yael

 2. האמת שאני אחת ממאותגרות הטכנולוגיה… איך מורידים את היכולת לפענח קבצי ראר? בינתיים אני רק מצליחה לנהום רארררררר בניסיון להוריד לי את האוסף. המחשב לא מתרשם. הנגן שלי הוא של ווינדאוז מדיה פלייר
  הייחלץ אי מי לעזרתי? שבת שלום ושמחה

 3. נוגה – קודם כל את בדרך הנכונה. שאגות מסוג רארררר ×–×” מצוין.
  ועכשיו לעניין: קבצי ראר מכילים למעשה את כל השירים בפורמט מפ3. מה שצריך הוא תוכנה שתחלץ את קבצי המוזיקה להנאתך. תוכנה מצוינת כזו ניתן להשיג כאן:
  http://www.winrar.com

 4. אני מכריזה עליך כעל חוני המעגל. פחות מיממה אחרי שהוצאת את האוסף. הגשם הגיע הנה(טבעון).
  ועכשיו אנחנו מבוססים בבוץ ומאושרים כי יש ריח של גשם.

 5. תודה תודה אבל התגברתי על הבושה ואני אכריז בבהירות. כדי לתרגם את ההנחייה הזו-" מה שצריך הוא תוכנה שתחלץ את קבצי המוזיקה להנאתך". לפונקציות הרבות והשונות שנמצאו בלינק שקישרת אותי אליו, אני זקוקה לעוד יד מכוונת. מה בין השמות השונים של התוכנות השונות (שאכן כולן מכילות את השם רארררר בתוכן )אני צריכה להוריד?
  ולאות תודה מראש אני אגרגר בנעימות ולא בתסכול על קוצר ידי – ראאררארארררראררררררגררררררר
  נוגה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.