הדים מן האמבט: ספטמבר 2007 – שתי פנים…

עוד לפני שהתחלתי לערוך בפועל את האוסף הנוכחי ידעתי שהפעם הוא באמת הולך להקיף את העושר המוזיקלי שליווה את החודש האחרון. אני לא יודע איך זה קרה אבל החודש פשוט נפלה עלי מוזיקה חדשה על ימין ועל שמאל. אולי זה החגים. אולי לא. קיבלתי וקניתי דיסקים חדשים. הורדתי אלבומים חדשים. לא יודע מה היה בספטמבר שגרם לזה, אך בשלב מסוים הרגשתי שאני כורע תחת השטף הזה ולא מספיק לתפוס את הצלילים. נוצר בי איזה רעב שלא ניתן לספקו לעוד ועוד מוזיקה. הרבה צלילים ואמנים חדשים חדרו ללבי החודש.
אך כשהגעתי לשלב העריכה של האוסף מצאתי את עצמי חוזר מעט למקום שבוחר שירים שמספרים מה אני מרגיש. כך שלאוסף הזה יש שתי פנים: מצד אחד תצלום של מוזיקה חדשה שנכנסה לחיי החודש ומצד שני יש בו מתחושותיי.

ומספיק מילים. ניתן למוזיקה לדבר. כרגיל, ניתן להאזין לאוסף בשלמותו כאן באתר, או לחילופין להוריד אותו על ידי לחיצה כאן.
להאזנה לחצו על כפתור ה-Play
[audio:http://www.bathlizard.com/music/sep07.mp3]

דיסקליימר
כרגיל, השירים מובאים פה להאזנה והנאה שלכם ואני ממליץ בחום לא להיות חרא של אנשים ולקנות את המוזיקה שעושה לכם את זה. אם אקבל פניה להסיר את אחד השירים אכבד אותה (וארגיש חשוב!)

רשימת השירים

Jesca Hoop - Kismet

1. ×’'סקה הופ – Summertime
×’'סקה הופ (Jesca Hoop – אתר בית, מייספייס) היא זמרת אמריקאית שהוציאה ×–×” עתה את אלבום הבכורה שלה, Kismet (לרכישה באמאזון). ממש לאחרונה התארחתי אצל רנן מסיטימיול ופרסמתי פוסט עליה ועל האלבום. האלבום ×”×–×” תפס אותי בהפתעה מוחלטת והוא אחד הדברים ×”×›×™ מעניינים ששמעתי החודש ובכלל בזמן האחרון. יש בו אינספור רגעים מקסימים ומיוחדים נורא והוא מגוון מאוד, × ×¢ בין פופ קליט לג'אז לבלדות מרגשות ליצירות אפלות. ×’'סקה הופ מסתמנת בו כיוצרת בעלת קול ייחודי ואני אישית מכור לאלבום ×”×–×” ששבר את שיאי ההאזנה אצלי החודש. כל האזנה אליו עושה לי טוב ברמות שלא הרבה שירים, שלא לדבר על אלבומים, הצליחו לעשות.

Inbal Perlmuter - Last Recordings

2. ענבל פרלמוטר – סיגריות לייט
ענבל פרלמוטר ז"ל. השנה מלאו עשר שנים למותה בטרם עת ועוד לפני ששמתי לב לכך מצאתי את עצמי משום מה חוזר ומאזין שוב ל"הקלטות אחרונות" – האלבום שיצא לאחר מותה והורכב מחומרים שהקליטה לאלבום הסולו הראשון שלה שמעולם לא הספיקה להשלים (לרכישה במוזיקנטו). מתוכו בחרתי לעבור מהקיץ הנעים של ג'סקה הופ אלא הקיץ הקשה של פרלמוטר. שיר ביקורתי על הנהייה אחרי טרנדים.

כולם מעשנים סיגריות לייט פתאום, אני לא יודעת מה ×–×” הזוועה הזו, ×–×” סטייל חדש ולא ברור. מזכיר לי חרא של סיפור… ×–×” לא מה האלא האיך.

מזכיר לי שיחה עם רביב על איך הליכה אחרי טרנדים מגדיר את ה"בועה" התל אביבית. יש דברים שלא משתנים גם אחרי עשר שנים. זהו שיר קשה ומכאיב. ליין הכינורות הדרמטי שמחלחל ברקע וצעקות הגיטרה המלוכלכת והצורמנית. וקולה הנעים של פרלמוטר שר מילים לא פשוטות במין רוגע שמנוגד לכל הנראטיב. חזק.

יערה אילון - לפני שאלך לישון

3. יערה אילון – מוקדם מדי להפרד
צלילי חצוצרה מרוחקת מתקרבים על פני הרוח. צעדי פסנתר איטיים. וגיטרה אקוסטית חנוקה שמגיעה ביחד עם קולה של יערה אילון ששרה למישהו על ערש דווי.

אני יושבת לידך, אני עומדת לצידך, אני אוחזת בידך. אתה מרפה ממני. מוקדם מדי עכשיו להפרד.

את יערה אילון גיליתי כשהאתר qube בחר באלבומה "לפני שאלך לישון" כאלבום השנה (לרכישת האלבום במוזיקנטו – אני אישית חיפשתיו ב"דיסק סנטר" ו"האוזן השלישית" והם בקושי ידעו על מה אני מדבר). בחירה מפתיעה משהו אם חושבים על כך שמדובר ביוצרת צעירה ואלמונית יחסית שזהו לה אלבום בכורה שיצא בשנה שבה יצאו אלבומים כמו "הייקו בלוז", "עזרה בדרך", "עיר" ועוד. אחרי שקראתי את הכתבה על האלבום בקיוב רצתי למייספייס של יערה ואחרי ששמעתי כמה שירים התחלתי לחפש את האלבום בחנויות. קנייה כמעט עיוורת (או שמא יש לומר חירשת?) אך מתגלמת ביותר. "מוקדם מדי להפרד" הוא שיר עצוב ויפהפה על ערש דווי, על מוות, על הליכה בטרם עת. בנגינה משתתפים גם גבע אלון שעיבד חלק משירי האלבום, טל וייס בחצוצרה ורשף שחר (בעבר ב-Flying Baby). זהו אלבום מצוין שנוגע בהרבה מאוד רגש. שווה לקרוא את הכתבה בקיוב ואני חושב שאחרי עוד מספר האזנות אקדיש לו פוסט משלי פשוט משום שכמו שהדברים נראים זה אלבום שבאוסף סיכום השנה (ואני כבר יודע בדיוק איזה שיר ממנו ייכנס לאוסף סיכום השנה) יקבל את משבצת "האלבום-הכי-טוב-השנה-שאתם-בטוח-לא-מכירים-ולומר-שזה-חבל-זה-אנדרסטייטמנט-מטורף".

ברי סחרוף - נגיעות

4. ברי סחרוף – שתי פנים
טוב, את ברי סחרוף לא צריך להכיר לכם. גם ממש אי אפשר לומר שהשיר הזה, שיצא באלבום "נגיעות" (לרכישה במוזיקנטו) הוא תגלית חדשה עבורי. אולי זה נוגע לצדדים באוסף שעוסקים יותר ב"מה עובר עלי". לפני שבוע בערך הייתי בהופעה של סחרוף בפסטיבל התמר והוא ביצע את השיר הזה שלא שמעתי המון המון זמן. וזה היה ביצוע בנזונה, כמו שהשיר הזה צריך להיות. ההעלאה שלו באוב בנסיבות שבהן היא התרחשה נגעה בי במקום מאוד מסוים. לכן הוא זכה להכנס לכאן. ודי לחכימא.

5. Tom Waits – I hope that I don’t fall in love with you
את השיר הזה שמעתי לראשונה לפני מספר שנים בגרסת הכיסוי שעשתה לו אמיליאנה טוריני והתאהבתי בו (אירוני משהו, לא?). ידעתי שזו גרסת כיסוי ומשום מה מעולם לא טרחתי לחפש את המקור עד לשבוע שעבר כשמסיבה מסוימת נזכרתי במילותיו וראו איזה פלא! התאהבתי גם במקור!
השיר הופיע באלבום של וויטס “Closing Time” שיצא בשנת 1973 (לרכישה במוזיקנטו).
ואנקדוטה חביבה: מי שיקרא את הפוסט שלי על ג'סקה הופ אצל סיטימיול ילמד איך טום וויטס למעשה הביא ללידת האלבום שלה.

פונץ - פינוקיו

6. פונץ' – לב שבור
פונץ'… אני זוכר את השם ×”×–×” כילד והוא מזכיר לי שירים שבזמנו נשמעו לי מגניבים אך מוזרים כמו "אני מאוהב בבחורה מבת ים". אחר כך הלהקה נבלעה בתהומות השכחה של המוזיקה שזרמה ליד אוזני הילד שלי רק כדי להתעורר שוב לפני כמה חודשים. בהופעה חגיגית של דויד פרץ בתאטרון תמונע התארחו, בין השאר, יוסי בבליקי, סולן הלהקה ובועז כהן, קלידן הלהקה (בגלגולה הנוכחי). בבליקי שר את "כמה ×–×” יפה שאנחנו יחד" המקסים. אבל רק לאחרונה, כשקניתי את הדיסק של יערה אילון, הוספתי לרכישה את האלבום החדש של פונץ', "פינוקיו" (לרכישה במוזיקנטו) בו מופיע השיר "לב שבור". ואיזה שיר מקסים. נגינת הפעמונים בתחילתו, הגיטרה המתוקה-מרירה קולה הבוגר מאוד והיפהפה של דנה בקר והמילים של בבליקי שאומרות הרבה במעט מאוד ולא נותר לומר דבר מלבד להביא אותן לכאן:

הכוכבים היו איתך כל הערב
אבל עכשיו אתה נשאר עם הפצע לבד
מחייך עוד פעם
עם כוס קפה מלאה דמעות
היא נשארה ריקה עוד פעם
אז אתה עוזב את זה היום

מה אתה עושה עם לב שבור
ילד
כשאין לך אף אחת לשבור את הלב בשבילה?

Tunng - Good Arrows

7. טאנג – Bullets
Tunng היא להקה בריטית שעושה מוזיקת פולק עם הרבה שימוש באלקטרוניקה ועל כן יש המקטלגים אותם כמי שיוצרים פולקטרוניקה, שזה לדעתי בכלל שם של קינוח מסורתי רוסי. את המוזיקה שלהם הכרתי בזכות טל וייס שעשתה להם קאבר מצוין באלבומה האחרון. המוזיקה שלהם, בראש ובראשונה, נעימה. ולא כי היא סוג של פופ שחולף ליד האוזן ומתאים להיות מנוגן במעלית, אלא כי יש בה משהו שזורם באופן טבעי נורא. יש במוזיקה שלהם מין איכות אורגנית, כאילו יש לב פועם שמזרים את המוזיקה למערכת הדם שלך והיא משתלבת בדיוק במקצב הטבעי של הגוף.
השיר Bullets ידגים את זה לא רע. יש לו גם קליפ יפהפה. הוא הסינגל שיצא לאלבום האחרון של הלהקה שיצא ממש לאחרונה ונקרא Good Arrows (לרכישה באמאזון). זהו אלבום מוצלח שממשיך את הקו המצוין של שני הקודמים שלו אך הלהקה לא קופאת על שמריה ומרחיבה את הצליל שלה לכיוונים מעט שונים, מעט רועשים יותר (כמו שתשמעו ברצועת הבונוס באוסף זה).

Wilco - A Ghost is Born

8. וילקו – At least that’s what you said
חמוד אח שלי. שלח לי במתנה מהצד השני של העולם את האלבום A Ghost is Born (לרכישה במוזיקנטו) של וילקו לכבוד ראש השנה. לא הכרתי את וילקו לפני כן וגם הוא לא. אבל הוא חשב שזה ימצא חן בעיני והוא צדק. קודם כל – לקנות לי דיסק ×–×” תמיד רעיון טוב. לפני כמה ימים נכחתי בשיחה בה נאמר שדיסק או ספר כמתנה מעיד על חוסר התחשבות ומחשבה. אני לא מסכים – ×–×” תלוי בבן אדם. נכון שיש משהו של לצאת ידי חובה במתנה כזו. אבל בשביל מישהו כמוני דיסק זו אחלה של מתנה ×›×™ לקנות לי משהו שאני ממש אוהב. מה יכול להיות רע בזה?
בכל מקרה, לא באנו לדבר על מתנות. יצא לי להקשיב פעמיים שלוש לאלבום הזה של וילקו ועוד לא התרגלתי. לחלק מהשירים התחברתי יותר וחלק מהם עפים לידי כמעוף אווזי הבר ללפלנד. השיר הזה, הפותח את האלבום, הוא מהאהובים עלי.

גבריאל בלחסן - בשדות

9. גבריאל בלחסן – עריסת יהלום
איזה אלבום מכושף. "בשדות", האלבום השלישי של גבריאל בלחסן (לרכישה במוזיקנטו) והאלבום ×”×›×™ מופק שלו בינתיים. תשעה שירים מלאים בכאב וברגש ובקולו המריר של בלחסן, אחד הזמרים שיודעים ×”×›×™ טוב לשלוף את לבם השותת מהגוף ולמרוח אותו על הפנים שלכם. עד היום, כמעט שנה אחרי שרכשתי את האלבום, אני לא מסוגל לשמוע אותו מתחילתו ועד סופו. אם דיברתי קודם על הקשר בין רגשות ומוזיקה – האלבום ×”×–×” מפחיד אותי. אני מפחד להכנס לדכאון עמוק ממנו. אבל ×–×” לא אומר שהוא לא אלבום טוב. נהפוך הוא – ×–×” אומר שהוא נוגע. מאוד נוגע.

הוא שלח לי אותה והיא נישקה לי באמצע הרחוב, הוא שלח לי אותה יפה וקסומה. הוא שלח לי אותה ברכות כמו חלה טרייה כמו תינוק חמים ובהיר בעריסת יהלום, כמו ברכה של גשם צליל באמצע אלנבי בצק-בוץ

Stars - In our bedroom after the war

10. סטארז – Today will be better, I swear!
את הלהקה Stars לא הכרתי עד שבמקרה נתקלתי בשיר מהאלבום האחרון שלהם – "In our bedroom after the war" (לרכישה באמאזון). השיר נקרא "Personal" וניתן להאזין לו כאן. שיר מקסים ומעובד היטב על עולם הדייטינג הוירטואלי. אך לא בשיר ×–×” עסקינן אלא בשיר שנקרא Today will be better, I swear! ובחרתי לכלול אותו כשיר ×”(כמעט) מסיים של האוסף ×›×™ אחרי לא מעט מרירות ורגשות סותרים ומבלבלים – צריך איזה מסר אופטימי.

רצועת בונוס: Tunng – Soup
לסיום – עוד קטע מהאלבום האחרון של Tunng. קטע אינסטרומנטלי ברובו שנקרא Soup (למה ברובו? נאמרת בו מילה אחת… נחשו איזו…) שאני פשוט אוהב לשמוע. בהחלט קטע שבו טאנג תופסים צליל יותר מדסטורשן מתמיד.

תם ונשלם עוד אוסף של הדים מן האמבט
קראתם עד לכאן ועוד לא לחצתם על ההורדה? אתם ממש גיבורים! לחצו כאן והורידו את האוסף עכשיו!

וספרו לי בתגובות מה האוסף עשה לכם…

3 תגובות בנושא “הדים מן האמבט: ספטמבר 2007 – שתי פנים…

 1. מבסוט על האתר שלך, כתבתי לך הודעה בפורום אבל הנה אני כותב גם כאן:

  סיפור שרוצה לספר לך.

  ישבתי בפאב באזור השרון, מודה שהייתי קצת בגילופין..:)
  באה אליי מישהי ובקשה סיגריה, הצעתי לה את שלי ואת של חברי, בחירה בין כאמל מדיום לוינסטון לייט (בחירת ליבי)
  היא ביקשה את הלייט.

  אמרתי לה:
  כולם מעשנים סיגריות לייט פתאום…
  אתה יודע מה היא ענתה נכון..?

  אני לא יודעת מה זאת הזוועה הזו..
  שנינו דיברנו בקול ואינטונציה רגילים, לא של השיר, זה היה רגע קסום בחסות הג'יימסון.
  באותו רגע רציתי להנשא לה, היא סרבה בתואנה שהיא נמצאת שם עם חבר שלה שלזרועותיו פרשה כעבור רגע.

  נו טוב..

  תמשיך לכתוב, ח"ח.

 2. שוני איזה סיפור מצוין! גם אני הייתי מתחתן איתה על המקום P:

  תודה על המחמאות ותמשיך לבקר 🙂

 3. גם אני הגעתי ליערה אילון דרך האתר קיוב וגם אני שמח על כל שקל ושקל שהשקעתי כשקניתי את האלבום.
  מדהים לראות זמרת כל כך צעירה שמרגישה כל כך בשלה.

  אני חושב שהדיסק ממש מצויין אם כי הייתי עושה מעט (מאוד) שינויים בסאונד בשירים מסויימים.

  סה"כ גם אני בדיעה שזה אחד האלבומים הטובים ששמענו בזמן האחרון.

  כל הכבוד יערה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.