לטאה מוזיקלית: הדים מן האמבט – יוני 2007

ידידיי, אכן העדרות ארוכה, ארוכה מדי.
דברים רבים קורים בזמן האחרון, ובין לבין אני מנסה קצת לישון.
אבל בתוך כל זה אני שומע מוזיקה, כמה שאפשר. ולכם מגיע לטעום, גם אם זה מאוחר.
אז כרגיל, אוסף בשבילכם להאזנה ולהורדה. ואל תשכחו לספר מה חשבתם, אפילו אם זה רק לומר תודה.

דיסקליימר
המוזיקה מובאת כאן לצורך ההתרשמות של המאזין. במידה ויהיו בקשות של אמנים או נציגיהם להסיר שירים מן האתר, אכבד זאת.

פרנק, האיש מאחורי האתר המוזיקלי המצוין "הקונכייה", פרסם מדריך להורדת דיסקים שלמים דרך שירותי הורדה שונים. שווה לקרוא אם אתם אוהבים למצוא מוזיקה מעניינת ברשת. אבל בכל מקרה אל תשכחו לא להיות חרא של אנשים ולשלם על המוזיקה שאתם אוהבים. אחרת לא תהיה יותר.

הדים מן האמבט, יוני 2007 – תם החורף

להאזנה, הקליקו על כפתור הניגון

[audio:http://www.bathlizard.com/music/june.mp3]

להורדה, הקליקו כאן

1. דוד פרץ – עצוב כמו מים
haiku blues class="alignright"
דוד פרץ הוא איש שחי, אוכל, נושם ויורק מוזיקה. הוא אושיית מוזיקה בסצנה המוזיקלית המאוד מתפתחת בבאר שבע ומחזיק גם בבלוג מצוין שעוסק ב… טוב, הבנתם. ×–×” זמן מה שהוא עובד על אלבום סולו ראשון שייקרא "הייקו בלוז" ועומד סוף סוף לצאת בלייבל הצפוני והאגדי, היס רקורדס. אגב, כדאי לכם מאוד להכנס לבלוג של הלייבל, בו גיאחה ובני – האנשים שמאחורי היס רקורדס – מספרים בלי חרטות על כל התהליך של הוצאת אלבום בארץ, וזה מרתק.
השיר שפותח את האוסף, "עצוב כמו מים", הוא מהשירים הקצביים יותר מהאלבום שבדרך. ואיך אני יודע את ×–×”? ×›×™ החבר'×” בהיס רקורדס הם כל כך בסדר, שהם נותנים את האלבום להאזנה מלאה בחינם – כדי שתדעו בדיוק מה אתם קונים. כדאי מאוד ללחוץ כאן ולהאזין לו. ×–×” אלבום מיוחד ויפה.

לרכישה מוקדמת של האלבום דרך הלייבל לחצו כאן

2. Violent femmes – Country Death Song
הוויולנט פמס (לקרוא בוויקיפדיה) היא להקה אמריקאית שקיימת כבר יותר משני עשורים. האלבום היחיד שאני מכיר שלהם נקרא Hallowed Ground (לרכישה בדג'נגוס) והוא, איך נאמר את זה? מצוין. מהאלבומים שאני אוהב לחזור אליהם מדי פעם ועושים לי כיף. למרות שהמילים שלו לא מדברות על כיף. הגעתי אליו בזכות הביקורת הזאת שקראתי עליו ב"שרת העיוור". השיר Country Death Song הוא זה שפותח את האלבום. תעשו טובה, תקשיבו למילים.
אגב, מצאתי ביוטיוב קליפ עצמאי שמישהו הכין לשיר הזה. חביב.

3. דיוויד גילמור – On an island
on-an-island.jpg
דיוויד גילמור (אתר), למי שלא יודע, הוא ה-גיטריסט של הפינק פלויד והאיש ששר חלק מכובד משיריהם. למי שלא יודע, בין אוהבי הפינק פלויד יש סוג-של יריבות סמויה המתחלקת לשני מחנות, ממש כמו בארץ עם עופרה חזה ז"ל וירדנה ארזי תבדל"א: אלו שאוהבים את רוג'ר ווטרס (הכותב העיקרי של הלהקה) ואלו שאוהבים את גילמור. אני נוטה יותר לקבוצה הגילמורית.
לפני שנה וקצת הוא הוציא אלבום סולו מצוין שנקרא על שם השיר הזה, On an island (לרכישה במוזיקנטו, בדג'נגוס או באמזון).
אלבום מאוד מומלץ לחובבי פינק פלויד באשר הם. לי הוא מאוד מזכיר את המוזיקה של הלהקה ולרגעים אתה תוהה אם זה פשוט אלבום גנוז שלהם.

4. שלום חנוך – under tropical moonlight
ב-1971 אח שלי הגדול נולד. אבל ×–×” לא קשור לעניין. ב-1971 שלום חנוך הוציא תקליט באנגלית. בלונדון. בלייבל רציני ×›×–×”. אני לא אספר לכם את כל הסיפור – ×›×™ בחור מעניין בשם ערן דינר שמחזיק בבלוג מוצלח שנקרא "×–×” מסתובב" כתב עליו כבר. כדאי לכם לקרוא את הפוסט שלו, ובכלל כדאי לכם להכיר את הבלוג שלו אם מוזיקה ישראלית עושה לכם את ×–×” – הוא מרתק.

5. שלום גד – בס בבלון
שלום גד הוא יוצר ישראלי שחלקכם בטח לא מכיר. מי שהיה חבר בלהקת פונץ' והוציא מספר אלבומי סולו אך הוא עדיין יחסית למיינסטרים – לא ממש מוכר, וחבל.
השיר הזה, בס בבלון, הוא בכלל שיר של מאיר אריאל ז"ל, מהאלבום "רישומי פחם" (לקנות במוזיקנטו). גד חידש אותו במסגרת פרוייקט שנערך לכבוד יום הולדת לקהילת מוזיקה ישראלית ב-Ynet. האמת היא, שלבושתי אני אודה עכשיו שכלל לא הכרתי אז את השיר של מאיר אריאל וכששמעתי את שלום גד חשבתי לעצמי "וואו, זה נשמע ממש כמו שיר של מאיר אריאל". רק אחר כך גיליתי והרגשתי כמו דביל.
בקיצור, שיר יפה מאוד על הקושי של חיי האיכר.

6. איילה אשרוב – השיר של אריאלה
יוני רכטר הוא אחד המוזיקאים ×”×›×™ מוכשרים שקמו כאן ועל ×–×” בטח לא הרבה יחלקו. למי שאוהב אותו ואת יצירתו אני ממליץ מאוד על אלבום שכבר השתמשתי מחומריו באוספים קודמים. מדובר באלבום כפול שנקרא "בכל פעם שאני מנגן" (לרכישה במוזיקנטו) ומהווה אוסף כפול ומצויין של יצירותיו של רכטר. בדיסק הראשון מופיעים שירים שלו כמו "שוב היא כאן", "שיר נבואי קוסמי עליז" או "דמעות של מלאכים". בדיסק השני מופיעים קטעי בונוס והקלטות נדירות כמו ביצוע (מחריד משהו) של אביתר בנאי ל"עטור מצחך", ביצוע של רכטר ל"הליכה לקיסריה" שכתבה ×—× ×” סנש ובין כל אלו גם השיר ששרה איילה אשרוב ונקרא "השיר של אריאלה". זהו שיר שכתב יהונתן גפן ורכטר הלחין להצגה של "הכבש השישה עשר" שהופקה בתחילת שנות התשעים. הכנסתי אותו כאן לאוסף ×›×™ מלבד היופי המוזיקלי שלו יש בו משהו מתוק מאוד, סיפור קטן על ילד מיוחד – ומצד שני משהו עצוב… סיפור קטן על ילד מיוחד.

וזה מזכיר לי שעבר יותר מדי זמן (ארבע שנים…) מאז אלבומו הקודם והמצוין של רכטר.

7. טורי איימוס – Me and a Gun
little earthquakes
ב-21 ביולי טורי איימוס תגיע להופעה בארץ (יופי אוהד). כמה רגעים לפני, ×–×” זמן להקשיב לשיר מצמרר מהאלבום הראשון שלה – Little Earthquakes (לרכישה במוזיקנטו או בדג'נגוס). שיר שהיא שרה א-קפלה (זאת אומרת ללא ליווי מוזיקלי בכלל) על אונס שחוותה ולא אוסיף דבר מלבד ציטוט מהשיר:

It's kind of funny things you think
at times like these
Like I haven't seen Barbados
So I must get out of this

8. ענבל פרלמוטר – חתול בשק
בעוד קצת יותר משלושה חודשים ימלא עשור למותה המוקדם מדי של סולנית המכשפות ויוצרת בזכות עצמה, ענבל פרלמוטר. הלך הרוח הכללי ששרה על האוסף הפעם הוביל אותי גם אל השיר ×”×–×” שפותח את האלבום "הקלטות אחרונות" (לרכישה במוזיקנטו) שיצא לאחר מותה ובו נערכו קטעים וסקיצות שהקליטה לקראת אלבום סולו שמעולם לא יצא. מי שייקח את "הקלטות אחרונות" ויקשיב לו ודאי יעריך מה שהעולם המוזיקלי הקטן שלנו פה בארץ – בעיקר בכל הנוגע לרוק נשי – הפסיד ללא שוב…

9. לינדה תומפסון – Beauty
פתאום עכשיו אני שם לב שאחד המאפיינים של האוסף ×”×–×” הוא שיש פה הרבה שירים שהכרתי בבלוגים מוזיקליים אחרים. ×–×” נכון לגבי שלום חנוך, ×–×” נכון לגבי שיר מספר 11 וזה נכון לגבי השיר ×”×–×”. ×–×” שיר שהכרתי בזכות "עונג שבת" האלמותי של גיאחה. ואני אתן למילים של גיאחה להציג את השיר: "…אני חייב להודות שמעולם לא שמעתי על לינדה תומפסון. אני אומר את ×–×” במבוכה ×›×™ נדמה לי שמדובר באייקון פולק-רוק בריטי ותיק, ושאני מפספס פה מוזיקאית במעמד של אלביס קוסטלו, למשל. את השם אנטוני מאנטוני והג’ונסונז אני כן מכיר, ולכן כשראיתי שהוא משתתף בשיר חדש שלה, הרמתי גבה מתעניינת. כשקראתי שרופוס ויינרייט אחראי על הכתיבה והלחן, הקלקתי בקוצר רוח ולא יכולתי לחכות עד שהשיר “Beauty” ירד למחשב שלי. ולא התאכזבתי, מדובר בשיר ששמו מתאים לו כמו כפפה ליד. הוא איטי, עגמומי מעט (תחום בו הקול השני של אנטוני בהחלט עוזר), ובעיקר יפהפה בצורה ממכרת. מצאתי את עצמי שומע אותו שוב ושוב ושוב, נפשי גואה בשורה על מייקל ג’קסון (הלחן שם נפלא)…"

10. רונה קינן – מי מפחד מהזריחה
לנשום בספירה לאחור
אחד השירים הכי יפים של רונה קינן, מהאלבום הראשון שלה, "לנשום בספירה לאחור" (לרכישה במוזיקנטו). שיר כאילו מאוד קטן, עם ליווי פשוט ומתקתק שמרגיש לי קרני שמש חמימות בריביירה הצרפתית אבל מאחורי זה מסתתר כאב. מה מפחיד פחות מלראות את הזריחה מהצד הלא נכון?

11. שלומי שבן וערן צור – ללא שם
×–×” שיר שהכרתי בזכות בלוג המוזיקה הנהדר My Morning Candy שהקונספט שלו פשוט אך מבריק. כותבת הבלוג מפרסמת בכל בוקר שיר אחד, במטרה לפתוח את הבוקר עם שיר טוב ואולי גם להרחיב אופקים מוזיקליים. בהחלט שווה לעקוב ×›×™ יש לה בחירות מצוינות כמו השיר ×”×–×” מההופעה "הוא והוא" של ערן צור ושלומי שבן שאין לי מושג איך קוראים לו – אבל הוא נורא, נורא יפה.

12. יוני בלוך – נוף אחר
הרגלים רעים
יוני בלוך הוציא עכשיו את אלבומו השני, "הרגלים רעים" (לקנות במוזיקנטו). הקשבתי לו פעמיים ובינתיים, נורא אהבתי. אני מבטיח שאכתוב עליו בהמשך. השיר "נוף אחר" סוגר את האלבום וגם את האוסף הנוכחי והוא אחד מהאהובים עלי באלבום. יוני בלוך במיטבו – ובליווי להקה ענקית!

5 תגובות בנושא “לטאה מוזיקלית: הדים מן האמבט – יוני 2007

  1. פינגבאק: Making Hiss :: The Hiss Records blog » הופעה אחת, הרבה אנשים

  2. שאלה קשורה אבל בעקיפין: עם איזו תוכנה ניתן לשמוע קבצי m4a? אין לי במחשב כרגע ולא יכולה לשמוע חלק מהאוסף 🙁

  3. עם איזו תוכנה את נוגעת לשמוע מוזיקה?

    למיטב ידיעתי ווינאמפ עובת יופי עם הקבצים האלו. זו התוכנה שאני משתמש בה בדרך כלל (שאני לא משתמש באייטיונז שיוצרת את הקבצים האלו) ואין לי שום בעיה איתה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.