בריאות נפשית – לא לעשירים בלבד

אני רוצה לנצל רגע את הבלוג כדי לפרסם שירות חדש של התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית: שיחות הכוון פסיכולוגי.

לפני הכל, שתי מילים על התנועה. התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית נולדה בעקבות אירועי המחאה של הקיץ הקודם ושמה לעצמה למטרה את קידום מערכת בריאות הנפש הציבורית, על כל ענפיה. החברים בתנועה (מרביתם מתמחים בפסיכולוגיה) מאמינים בנחיצות של שירותים פסיכולוגיים ציבוריים ברמה גבוהה שיאפשרו לכל אדם – גם מי שידו אינו משגת לפנות לפסיכולוג באופן פרטי – לקבל מענה למצוקות רגשיות ואחרות. העבודה נעשית בכמה מישורים וככל שיהיו התפתחויות אני אשמח לעדכן גם כאן בבלוג ובינתיים אתם יכולים לבקר באתר התנועה או לעקוב דרך הפייסבוק.

במהלך המחאה בקיץ, כששדרות רוטשילד עוד נוקדו באוהלים ומאהל המתמחים בפסיכולוגיה שקק חיים, נהגה שם פרויקט קטן של שיחות עם כל מי שמעוניין בשירותים פסיכולוגיים ולא כל כך יודע לאן לפנות. לא הייתי חלק מהפרויקט בזמנו, ואני לא יודע איך זה עבד בסיטואציה של השדרה הומת האנשים, אך עכשיו יש פנים חדשות לפרויקט הזה ובשיתוף בית העם ברוטשילד החל לרוץ פרויקט מפגשי ההכוון הפסיכולוגי.

שיחות הכוון פסיכולוגי

אחד הדברים שגיליתי כשהתחלתי לעבוד במערכת בריאות הנפש הציבורית הוא שלא מספיק אנשים יודעים על קיומה. הידעתם שאם אתם רוצים לקבל טיפול נפשי אתם יכולים פשוט לפנות למרפאה של משרד הבריאות שנמצאת בעיר שלכם (או בעיר הקרובה) ולקבל טיפול בחינם או בכמעט חינם? ומה אם אתם חווים בעיות במשפחה ורוצים עזרה מערכתית? או אם הילד שלכם לא מסתדר בבית הספר, הציונים יורדים ואתם אובדי עצות? אז מסתבר שכן, יש מערכת ציבורית שמטרתה לעזור לכם. נכון שהמערכת הזו מדולדלת במשאבים ויש בה לא מעט בעיות (תורי המתנה עצומים הם רק ההתחלה של הבעיות) – אבל היא קיימת. אך כאמור, לא מספיק אנשים יודעים זאת וכך אנשים רבים מוצאים את עצמם חסרי אונים או אובדי עצות כשהם לא יודעים למי הם יכולים לפנות, אם בכלל. ואם הם לא מסוגלים לפנות לשוק הפרטי, הם בבעיה גדולה שבעתיים.

לשם כך החלה התנועה לקיים את שיחות ההכוון. מדובר בשיחות ייעוץ והכוונה ראשוניים. אלו שיחות חד-פעמיות שאורכן חצי שעה ונערכות עם פסיכולוג חבר התנועה. בשיחה יכול הפונה להציג את הבעיה או הקושי שלו והפסיכולוג ינסה, יחד איתו, לזהות את הבעיה ולכוון את הפונה למסגרת הציבורית שתתאים לו. והמחיר? חינם.

השיחות נערכות מדי יום ראשון וחמישי, בין השעות 17:00 ל-20:00 בבית העם (רוטשילד 69, תל אביב). לא צריך לקבוע תור מראש, פשוט לבוא.

אני כותב על השיחות האלו כי אני רוצה שאנשים יידעו מזה, אחרת לא יהיה בהן טעם. לכן אני גם אשמח אם תפיצו את הפוסט כדי שאנשים נוספים יידעו על כך. מי יודע, אולי זה יעזור למישהו למצוא את המקום שלו.

פרטים נוספים בדף הפייסבוק של השיחות

תגובה אחת בנושא “בריאות נפשית – לא לעשירים בלבד

  1. תודה רבה על היוזמה הברוכה! נעדכן אודותיה גם אצלינו באתר. מוזמנים לבקר אצלינו, רשת חברתית בריאותית מלכ"ר. בכמוני פורום תמיכה נפשית וכן קהילת דיכאון וחרדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.